مفهومی به نام موج یا حرکت در خلاف جهت آب

موج در تعریف ساده حرکت  غیرآگاهانه قطرات آب بصورت هماهنگ در عین ناهماهنگی هر قطره بصورت مستقل موج نامیده می شود و طبق تعریف لغت نامه دهخدا “کوه برآوردن دریا” و “برآمدن آب دریاو شط و رودخانه به بالا” ویا به گفته مولف دهخدا “هیجان و بلند شدن آب دریا”می باشد . در تعریف های اجتماعی از موج حرکت های کورکورانه جمعیت که از احساسات نشعت می گیرد موج نام می گیرد مانند موج های تفکری که در هر بره زمانی خاص بوجود می آید و مردم ناخودآگاه با آن موج همراهی می کنند از جمله این موج ها می توان به مد و غیره اشاره کرد که در عین حال زیبا شناسی برای قشر خاص برای دیگر افراد آن جامعه فقط مسئله تقلید و به روز بودن ناآگاهانه مطرح می باشد .

 

 نزدیک به یک  سال است با مسائل جالبی در خصوص موج های اجتماعی در فضای ای تی ایران رو به رو شده ام و چندی از دوستان نیز طی صحبت های خصوصی از این امر گله و شکایت کرده اند اما امروز و دیروز در توییتر بصورت کاملا اتفاقی  این امر خود نمایی می کرد .

گوشی از گله چندی از متخصصان از موج های غیر منطقی فضای IT ایران :

Hysteria

این همه CEO داریم تو لینکدین کی واسشون کار میکنه اونوخ؟

BehrouzIX

یه مدت همه مدل بودن، بعد یه مدت عکاس، بعد طراح وب، بعد متخصص سئو! حالا هم متخصص رسانه‌های اجتماعی! و البته همه هم کارآفرین و اهل استارت‌آپ!

silvercover 

داستانِ یو ایکس و این واژه های قلمبه http://go.shr.lc/1HgKnYs

BehrouzIX 

تو بیو مینویسن «متخصص رسانه‌های اجتماعی» بعد ته استراتژیشون گله‌ای فالو/عانفالو کردن تو توییتر و اینستاگرامه!

در خصوص موج و افرادی که در موج قرار می گیرند به دو دسته تقسیم می شوند موج سوار و کسانی که از روی هیجان با موج همراهی می کنن اینکه این افراد چه میزان تخصص دارند یا قابل اطمینان هستند با سنجش های مثل صدای بلندتر و حرف بیشتر برای افرادی که موج پسند هستند سنجیده می شوند . اما واقعیت سنجش برای تخصص چه مسئالی می تواند باشد ؟

 افراد متخصص حقیقی , اصول و تجارب و سخنان بزرگان را انکار  یا نقض نمی کنند و به حرف های قشنگ و عامه پسند و قلمبه سلمبه رو نمی آورند.  نمونه افراد متظاهر و ناقض اصل بالا: محمودی رئیس بزرگ

افراد موفق خیلی کمی ممکن است از دل موج ها بیرون آمده باشند اما افرادی موفق و مشهوری که می شناسیم اکثرا  بر خلاف موج حرکت می کنند یا کردهاند و یا اینکه هیچ کاری به موج نداشته اند . نمونه افراد موفقی که از دل موج بیرون آمده اند رهبران انقلاب ها که بعد به سیستم های دیکتاوری منتهی شدند و اما افرادی که بر خلاف موج حرکت کرده اند و با موج های زمان خود مخالفت کردن و در زمان خود طرفدار کمی داشته اند :

گالیله : سخن مشهور اش زمین گرده است که در دوران خود بابت این حرف  متدین زمان  تا مرز اعدام پیش رفت

ملاصدرا : که در زمان خودش به دلیل صحبت های که می کرد از طرف متدین  زمان محکوم شد ( به دلیل قدرت کمتری که نسبت به دوران گالیله داشتن ) و موفق شدن ملاصدرا را تبعید کنند با قدرت من غیر مستقیم که داشتند.

این دو مشهور ترین افرادی هستند که بر خلاف موج حرکت کرده اند و نمونه افرادی که در فضای ای تی بر خلاف موج حرکت کرده اند می توان از بنیان گذاران گوگل نام برد زمانی که به دنبال سرمایه گذار برای راه اندازی اولین موتور جستجوی وب بودن و  اکثر بزرگان ای تی در آن زمان نمی توانستند قبول کنند می توان از جستجوی کلمه پول در آورد اما همانطور که شما می دانید این شرکت در حالا حاضر جز بزرگترین و ثروتمندترین شرکت های جهان است .

خلاصه تمامی صحبت های بالا ، اگر فردی صحبت از مطلبی  بصورت مثال UX می کند ; شما ازنمونه کار بخواهید به او بگوید نمونه از کارات کو ( اصطلاح شیرازی به معنای کجاست ) !؟  تاریخچه فعالیت های او را دنبال کنید و به همکاران و دوستان او نگاه کنین به قولی :

تو اول بگو با کیان زیستی

پس آنگه بگویم که تو کیستی

این روزها اصطلاحاتی مانند UX  | UI | CEO | GEEK  | NINJA  | STARTUP و غیره بسیار در  فضای وب فارسی زیاد مشاهده می شود اما هر کدام از این اصطلاحات مخفف چند کلمه می باشد که بار معنای آن بسیار پر محتوا می باشد .

بصورت مثال نینجا : نینجا در فضای ای تی به کسی الحاق می شود تمرین و تخصص زیادی در یک امر دارد نه اینکه صرفا به علاقه به انجام کاری داشته باشد

گیک : کسی که عمیقا به مبحثی از تکنولوژی دیجیتال آشنای دارد و شدیدا به آن علاقه مند است یا به زبان خودمانی تمامی مباحث مربوط به آن را در اخبار و مقالات علمی دنبال می کند و به آن احاطه دارد.

CEO  ( chief executive officer) : به بالاترین فرد در سلسله مراتب شرکت یا انسیتو را می گویند .

UI (user interface) : در لغت فارسی به معنی رابطه کاربری ترجمه می شود اما در برنامه نویسی به قسمتی از برنامه الحاق می شود که کاربر از طریق آن با برنامه در تعامل می باشد و شاخی از طراحی و مهندسی نرم افزار می باشد که معمولا افرادی که این القاب را به دنبال می کشن حداقل برای خود چند نرم افزار یا اپ موفق تولید کرده اند و در رزومه های فردیشون موجود می باشد .

UX (user experience) : در فارسی  به معنای کاربر پذیری تعریف می شود اما به قسمتی از پروسه تولید و طراحی نرم افزار اطلاق می شود که UI بشکلی طراحی شود کاربر به راحتی بتواند با برنامه ارتباط برقرار کند با حداقل دانش . این قسمت از پروسه تولید در خیلی از جوانب زندگی  و تولید محصولات دیگر نیز شامل می شود ، مثلا شما به تجربه می دانید از کدام مسیر به سمت محل کار یا دانشگاه حرکت کنید مسیر کوتاه تر می شود و یا اینکه یک آشپز ماهر می داند چگونه یک غذا را سریع و خوشمزه درست کند  که در عین سریع و خوشمزه بودن ظاهر زیبای داشته باشد دو مورد یاد شده با تجربه و دقت و ممارست در انجام آن عمل بوجود آمده است و یا اینکه چرا چنگال چهارتا چنگ دارد و علت طراحی ماهی تابه بصورت گود از تجربه حاصل شده است.

در تمامی موارد فوق منهای CEO مسئله ممارست و تجربه ارکان اصلی آن می باشد با توجه موارد یاد شده اینگونه می توان گفت وقتی که در لینکدین یا هر جای دیگری با این القاب روبه رو شدین این مسئله را دنبال کنین که رزومه مرتبط آن چند سال می باشد و چه پروژه های موفق یا حتی شکست خورده ای دارند و دوستان آن ها را بررسی کنین و در مورد آن فرد از دیگر افراد تحقیق کنین و یا حداقل کاری که می توانید بکنید اسم فرد مورد نظر را در گوگل سرچ کنین و خروجی  او را مشاهده کنین و ببنین بجز حرف زدن چه کارهای انجام داده اند و می توانید به نتیجه برسید او موج | موج سوار است یا اینکه حقیقتا بنیانگذار و خلاف آب شنا می کند در سطحی که هست .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *