گذشته چراغ راه آینده است

در سال 1372 آنتن های موبایل در ایران به هوا رفت و سرویسی دهی شروع شد با دستگاه های سرویس گیرنده ای با سایز و وزن باور نکردنی البته از دید امروز ما .

سال 1372 اینترنت  در اختیار بعضی از دانشگاه در ایران قرار گرفته و بعد از آن به سمت همه گیر شدن حرکت کرد و تا سالها با پشتیبانی از رسم الخط فارسی در وب و اپ ها مشکل داشت .

در حدود سال 1377 اولین نرم افزار با چهارچوبی تحت عنوان متن باز  در دنیا ساخت شد و اولین نرم افزار  تحت حمایت قانون حق نشر در سال 1340 ثبت شد (مصادف با دهه وورد  مجموعه سخت افزاری با عنوان کامپیوتر در ایران ) .

گذشته چراغ راه آینده است.

آینده آی تی

در سالهای  اولیه  وورد موبایل در ایران این سخت افزار مختص طبقه ی خاصی از جامعه بود اما با توجه به سرعت پیشرفت سریع در زمینه مخابرات و کاهش هزینه ساخت قطعات نسبت به گذشته  باعث همگیری بیشتر آن در بین عموم جامعه ایران و جهان شد و همانطور که زمان به جلو پیش رفت حضور اینترنت وایرلس وافزایش سرعت اینترنت بی سیم  و پرتوکل های ارتباطی و سخت افزارهای جدید باعث در پیشرفت در ساخت گوشی های با عنوان جدید به نام سمارت فون در  طبقه سخت افزار های موبایل شد و در این بازه که بصورت تقریبی کمتر از ده سال است گوشی های اسمارت و تبلت ها و لب تاپ ها و… با سرعت زیادی پیشرفت کردن اما تنها تحریم باعث عدم شکل گیری شرکت های موفق ( به شکل حقیقی و قابل قیاس در بقیه  شاخص های مهندسی مانند معماری و عمران ) در زمینه ی آی تی در سطح ایران نشده است باری به هر جهت  در زیر یادی از موارد جدید در دنیا تکنولوژی شده است و احتمالا به تفاوت چند سال در اختیار عموم در ایران قرار خواهد گرفت البته در صورتی که به دلیل بد معرفی شدن آن ممانعتی برای حضور آن پیش نیاید .

عینک گوگل  قرار است امسال در اختیار عموم قرار بگیرد هرچند تا امروز این عینک در اختیار 8000 نفر برای آزمایش قرار گرفته است از مهمترین موضوعات این عینک سیستم عامل اندروید آن می باشد و البته  چند شرکت دیگر  در سراسر دنیا در زمینه عینک فعالیت را آغاز وبه معرفی محصول خود پرداخته اند .

ساعت اپل (iWatch apple)   در آینده نه چندان دور

لیستی از سیتم عامل های جدید که با هدف مولتی دیواس ساخت شده اند قرار گرفته است :

سیستم عامل اندروید (Android OS) برای پلتفرم موبایل و کامپیوترها و  تلویزیون ها و ….

سیستم عامل اوبونتو (Ubuntu OS) برای  پلتفرم های موبایل و کامپیوترها تا امروز

سیستم عامل فایرفاکس  (Firfox OS) برای پلتفرم  موبایل .

سیستم عامل ویندوز (Windows OS)  برای پلتفرم های موبایل و پی سی و در آینده بقیه پلتفرم ها

سوالی که به عنوان یک برنامه نویس و یا مدیرآی تی یا مشاور باید شما را با خود در گیر کند این است  کدام پلترفم در آینده پیروز می شود و کدام زبان برنامه نویسی را باید انتخاب کرد و  بهترین زبان و سازگارترین آن  با اکثر سیستم عامل های کامپیوترها و یا موبایل ودر آینده نه چندان دور  در انواع سیستم عامل و سخت افزارها  غیره باشد و همچنان این واقعیت باید در نظر گرفته شود در آینده نه چندان دور قانون حق نشر نیز در ایران اجرایی خواهد شد.

هدف شما در آینده چه خواهد بود با توجه به این موضوع که سخت افزارهای جدید و متفاوتی پیش رو خواهیم داشت؟

C#+python+php+java+script

پی نوشت :

 به نظرم زبان برنامه نویسی برگزیده برای پشتیبانی از اکثر سیستم عامل ها و پلتفرم ها زبان پایتون می باشد نظر شما چیست ؟ البته زمان که ما در ترم یک و دو دانشگاه بودیم از پیش بینی بعضی از اساتید روی جاوا بود که می شه گفت این پیش بینی به حقیقت پیوست است.

منبع تصویر اول

 منبع تصویر دوم

2 دیدگاه برای “گذشته چراغ راه آینده است”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *