کپی برای امروز یا آینده ؟

سال 1395+

مجلس جمهوری اسلامی ایران در لایحه ای با عنوان رعایت حق نشر (کپی رایت) و به قانون حمایت از مولفین بندی اضافه می کند که شامل نرم افزارهای  و اپ های تولیدی در خارج از ایران نیز می شود و این قانون جدید شامل تخلف های صورت گرفته تا پیش از تصویب نمی شود و تمام سازمان ها و وزارت خانه های دولتی و افراد حقیقی و حقوقی موظف به اجرای این قانون می باشند .

کپی رایت

اگر روزی چنین قانونی وضع شود چه می شود !!! تمام شرکت ها و افراد حقیقی موظف به خرید نرم افزارهای اورجینال می باشند و دیگر خبری از مجموعه نرم افزارهای کینگ و گردو  شرکت های که از تلاش دیگران مانند زالو پول در می آورند نیست !!

در صورت اجرای شدن این قانون روی سه دسته از کاربران به صورت مستقیما تاثیر می گذارد

گروه اول سازمان ها دولتی , وزارتخانه ها

گروه دوم شرکت های بزرگ و هولدینگ ها و بانک ها

گروه سوم شرکت های کوچک و افراد

در گروه اول به دلیل پی ریزی بیس و شکل گرفتن ساختار کلی بخش ای تی بر اساس سیستم عامل ویندوز و استفاده از ساختار دات نت به احتمال زیاد مجبور به خرید سیستم عامل های ویندوز با قیمت های نجومی می شوند به صورت تقریبی هر ویندوزی یک و میلیون هشتصد هزار تومان ( 99 دلار * دلاری با قیمت  تومان 1800 )  پیرو آن نیاز به نرم افزارهای آفیس و آنتی ویروس و … می باشد و برای هر کدام  مبلغی  جهت خرید درنظر گرفته  خواهد شد  و تمامی این سازمان ها  متمایل به خرید آخرین ورژن  به روز ویندوز و نرم افزارهای دیگر خواهند شد و پیرو این تصمیم مجبور به تعویض یک سری سخت افزار  که توانایی پشتیبانی از این سیستم عامل جدید را دار باشند  به این دلیل که تا 5 سال آینده مجبور به خرید سیستم عامل جدید و پیرو آن نرم افزارهای جدید نشوند.

با یک حساب سر انگشتی در خصوص وزارت خانه ها و بانک ها می توانید ببنید چه تعداد  PCدر هر یک از این سازمانی وجود دارد و هزینه خرید فقط سیستم عامل ویندوز هر وزارت خانه  یا بانکی چه هزینه ی ایجاد می کند  ممکن است این فکر به وجود آید  که این عدد و رقم ها کوچک هستند برای سازمان های دولتی و بانک ها ولی این داستان هر چند سال یک بار تکرار می شود .

اما مدیران بخش ای تی پیشنهاد بهتری برای حل این معظل در سازمان ها و وزارت خانه ها دارند. پیشنهاد عاقلانه استفاده از سیستم عامل های متن باز در سمت کلاینت ها و استفاده از سیستم عامل ویندوز در سمت سرورها که به دلیل زیرساخت قبلی مجبور به خرید انها می باشند تا کم کم سرورها نیز به سیستم عامل های متن باز کوچ کنند تا هزینه را کمتر کنند و به جای پرداخت هزینه های گزاف هزینه حداقلی انجام دهند و با ارائه کلاس های آموزش به اپراتورها مشکل را با هزینه بسیار کمتری نسبت به خرید این نرم افزارها حل کنند و برای همیشه از دست این سیکل خرید نرم افزارهای پولی که هر چند سال یک بار تکرار می شود راحت شوند.

 گروه دوم شرکت های بزرگ و هولدینگ ها نیز با مشکل  گروه اول رو به رو می شوند که یکی از دو راه بالا را انتخاب می کنند

و گروه سوم شرکت های کوچک و افراد حقیقی  نیز باید برای خرید هر نرم افزار هزینه گزافی کنند و دیگر خبری از نصب فتوشاب روی هر سیستمی نخواهد بود زیرا عامل باز دارنده از نقص کپی رایت جریمه بسیار گزافی برای این قانون در نظر گرفته است و به ازای استفاده از هر نرم افزار کپی شده هر فرد باید جریمه جداگانه و سنگینی پرداخت کند و این امر خواهی نخواهی از کپی برداری اشخاص جلوگیری می کند و افراد حقیقی و شرکت های کوچک نیز بصورت عمومی به سمت سیستم عامل متن باز یا به سمت سیستم عامل شرکت اپل کوچ می کنند .

 موضوعی که باید یک مدیر شرکت فعال در زمینه آی تی  به آن اهمیت دهد پیش بینی کند در صورت توافق و ایجاد رابطه چه تاثیری  در آی تی  خواهد داشت و باید به چه زبانی کوچ کرد تا بتواند تمام نیازها  آن شرکت را برطرف کند.

یک مدیر آی تی شرکت ها باید به این امر فکر کند که چگونه می تواند از هزینه چندباره جلوگیری کند نه رسیدگی به چیزهای احمقانه و کوچک .

در کتاب کلید موفقیت در رشته کامپیوتر فشار دهید که توسط دوست عزیز حامد تکمیل نوشته شده است  و برای بنده پیش از انتشار ارسال نمود جمله ی  در اول یکی از فصل ها نوشته و بسیار تاثیر گذار می باشد  “یک دانشمند می سازد که فرا بگیرد ,  یک مهندس فرا می گیرد که به سازد “

 شما زمانی که  مدیر هستید دو مسئولیت همزمان دارید در عین مدیر بودن باید مهندس باشید. مدیریت یک شرکت فعال در زمینه آی تی یا یک مدیر آی تی  , هر دو  یکی از مهمترین کارهای که باید انجام دهد و همیشه وهمیشه تکرار کنید پیش بینی است و به روز بودن و آگاهی داشتن از تکنولوژی ها  تا موفق باشید .

 سوال و جمله پایانی : با خود فکر کنید شما  باتوجه به  موقعیتی که در آن هستید به فرض اینکه  مصوبی این چنینی تصویب و اجرای شود شما چه کاری باید  الان باید انجام دهید در صورت تصویب شدن چنین مصوبه ای در آینده.

منبع عکس : cloudboltsw.com