آیا بالا بردن سرعت اینترنت یک اختیار است ؟

سوالی که این روزها  در بین مسئولین ای تی  جمهوری اسلامی ایران مطرح است  ، آیا بالاتر رفتن سرعت اینترنت برای مصرف خانگی به صلاح است یا نه ! خیلی وقت است سکوت کردم و دلم نمی خواست در این مورد نظری بصورت رسمی بدهم اما در یک مقاله ی در گودر تحت عنوان رفع محدودیت سرعت اینترنت و پاسخگویی به نیاز کاربران خواندم  در این  مطلب که با امضای  الکترونیکی “مدیرکل روابط عمومی و امور بین الملل شرکت ارتباطات زیرساخت  ” بود دیگر امان  برای سکوت نگذشت .

سرعت اینترنت خانگی

صحبت های که در آن مطلب شد ،  بیشتر از یک وب گرد معمولی بر می آید تا یک متخصص !!  تا چه برسد به مدیرکل روابط عمومی و امور بین المل شرکت ارتباطات زیر ساخت که طول و عرض سمت این فرد بار مسئولیت ایشان را بالا می برد ،  نه اینکه با بی مسئولیتی تمام در سمت کلیدی قرار بگیرند و حرف های غیرکارشناسی شده مطرح کنند .

صحبت بالاتر رفتن سرعت اینترنت برای مصرف خانگی نظر فعالین  ای تی را جذب کرده است و خبرها به سرعت در گودر  و بقیه سایت های وب 2 در حال شیر شدن هست .  اهمیت مطلب این است آیا واقعا فردی مسئول ،  نظیر  مدیرکل روابط عمومی و امور بین المل شرکت ارتباطات زیر ساخت چقدر به اهمیت این موضوع آگاه هست آیا  بالا بردن سرعت اینترنت یک اختیار است یا اجبار !!!

به دلیل اینکه صحبت مدیر کل روابط عمومی و امور بین المل شرکت ارتباطات زیرساخت به عنوان فرد مسئول می باشد و حرف های ایشان به عنوان مقام مسئول است بخشی از صحبت های ایشان را در اینجا قرار می دهم و پاسخ صحبت های ایشان را با یک دو دوتا چهارتای ساده پاسخ می گویم تا ببنید بالا بردن سرعت اینترنت اجبار است .

در بخشی از مطلب   رفع محدودیت سرعت اینترنت و پاسخگویی به نیاز کاربران با قسمت زیر روبه رو خواهید شد:

” احتمالا کسانی که تا پیش از این در دسته کاربران خانگی جای می گرفتند و محدودیت موجود را احساس می کردند، در صورت رفع محدودیت ارایه پهنای باند تقاضای پهنای باندی بیش از 128 کیلو بایت را داشته باشند.

از آنجا که هر افزایشی در میزان تقاضا به همان میزان شخص را متحمل هزینه می کند، شاید در ابتدا گروهی از کاربران مشتاق به استفاده از پهنای باند بالاتر باشند، اما به دلیل هزینه های بالاتری که هیچ کارایی و ارزش افزاینده ای برای آنها نخواهد داشت به زودی منصرف می شوند. ”

طبق گزارش پایگاه خبری خبر آنلاین متوسط قیمت اینترنت در ایران یازده برابر ترکیه است در صورتی که متوسط طبق گزارش سایت میزان (مدیریت یکپارچه زنجیره ارزش نهایی) در مطلبی تحت عنوان ” بررسی وضعیت سرعت اینترنت در ایران و مقایسه آن با کشورهای همسایه ” به شرح مفصل وضعیت سرعت اینترنت و مقایسه آن با کشورهای همسایه می پردازد و در قسمتی از این مقاله در مورد مقاسیه سرعت اینترنت دو کشور از زاویه بهترین ارائه دهندگان سرویس اینترنت دو کشور به بیان این مطلب زیر می پردازد

” در کشور ترکیه، آنکارا با ۱.۰۶ Mbps در ارسال و ۳.۰۳ Mbps در دریافت و استان بوردور با ۱.۵۰ Mbps در ارسال و ۲.۷۲ Mbps در دریافت جزء برترین‌ها به شماره می‌روند. برترین ISP کشور ترکیه، VITAL TEKNoLOJI می‌باشد که دارای متوسط سرعت ۱۳.۷۶ Mbps در ارسال و ۳۰.۰۱ Mbps در دریافت بوده و نسبت به برترین ISP کشور ما دارای سرعتی معادل ۱۳ برابر بیشتر در ارسال و حدود ۳۰ برابر بیشتر در دریافت می‌باشد. بنابراین سرعت اینترنت کشور ایران در مقایسه با ترکیه بسیار پائین‌تر می‌باشد. ”

مقاله فوق پیشتر در سال پیشتر در نشریه دانش و کامپیوتر شماره ۸۹ – آبان ۸۸ چاپ شده است .

در سایت شخصی یکی از فعالین وب به مقایسه دو سرویس یک مگا بایت اینترنت ، ایران و ترکیه می پردازد قیمت این سرویس در ایران نزدیک به 5 برابر است .  در سایت خبرگزاری آفتاب در قسمتی از مطلب این چنین به شرح واقعه می پردازد :

” ریاضیات با تاکید بر اینکه اینترنت در کشور ما بسیار گران‌تر از کشورهایی مانند ترکیه و مالزی به کاربران ارایه می‌شود، گفت: برای مثال قیمت اینترنت در ایران 12 برابر کشور ترکیه است و تخفیف هشت درصدی این اختلاف قیمت را پاسخگو نیست. ”

این هزینه گزاف ی که با یک حساب دودتا چهارتا ارقامی نجومی به بار می آورد ، این ارقام نجومی از جیب چه  فرد حقیقی یا حقوقی سر در می آورد !!

سوال دیگری در اینجا مطرح است، چرا باید با بالاتر رفتن سرعت اینترنت برای کاربر خانگی هزینه آن افزایش یابد در صورتی که در  مقایسه دو سرویس مشابه ایران و ترکیه تفاوت قیمت 5 برابر است !!! و این موضوع نشان می دهد سود کافی از این موضوع نصیب مراجع مربوطه می شود و با بالاتر رفتن سرعت ضرری متضرر نخواهند شد و این  قسمت از صحبت مدیرکل روابط عمومی و امور بین المل شرکت ارتباطات زیر ساخت   ” هر افزایشی در میزان تقاضا به همان میزان شخص را متحمل هزینه می کند ” سیاست فقط منفعت جویانه  این بخش از سیاست گزاری کلان مملکت  را نشان می دهد  که می تواند این سیاست منفعت جویانه را فقط از نظر مالی نگاه نکرد.

حالا فارغ از صحبت های قبل و بحث های دیگر چرا باید سرعت اینترنت را افزایش داد و چه سود و ضرری پشت این قضیه است !

مهمترین منفعت از پایین بودن سرعت اینترنت و هزینه بالای  دسترسی به اینترنت محدود کردن جامعه  از ارتباط با اینترنت ،  به ظاهر  ایجاد فیلترینگ و  محدود کردن اجباری کاربران برای دانلود فایل های با حجم بالا !!!

خوب این منفعت است البته با دید فردی که تخصص مناسب در زمینه ای تی و فناوری اطلاعات نداشته باشد  . حالا آیا واقعا مزیت های فوق از نظر یک مسئول  جمهوری اسلامی ایران مزیت است؟ بله مزیت است .

اگر بخواهیم فقط در مورد سیاست سرعت کم و دانلود کمتر صحبت کنیم این موضوع باعث می شود که وقتی سرعت پایین تر باشد فایل ها با حجم های بالای به دلیلی نظیر محدودیت پنهای باند و سرعت دانلود توسط کاربران اینترنت دانلود صورت نگیرد. این سیاست باعث کم کردن بارترافیکی مصرفی کل کشور در سطح کلان خواهد شد البته بصورت تئوری این موضوع صحیح می باشد .

آیا حقیقت منفعت های مطرح شده درباره محدودیت سرعت کاربر خانگی با سیاست گذاری کلان نظیر مصرف انرژی و  برداشتن یارانه هم خوانی دارد ؟

خوب متاسفانه به دلیل اینکه این روزها حرکت های عجیبی از دولت مردان زیاد دیده می شود حوضه ای تی نیز از این امر مبرا نبوده است .

در ایران طبق گزارش سایت خبرآنلاین تعداد کاربران ایرانی نزدیک به 30 میلیون نفر است در سال 89 . طبق گزارش سایت فردا نیوز از قول شرکت فناوری اطلاعات ایران در تاریخ 19 فروردین 1389:

” طبق این گزارش از مجموع کاربران اینترنت در کشور 2/75 درصد حداقل در محل سکونت خود، 15 درصد حداقل در محل کار خود، 26درصد حداقل در کافی نت و 9/14درصد حداقل در محل تحصیل خود از اینترنت استفاده کرده‌اند. بر اساس نتایج طرح، از مجموع کاربران اینترنت کشور که در محل سکونت خود از اینترنت استفاده کرده‌اند نحوه دسترسی 9/91 درصد از طریق تلفن Dial up بوده است.”

بر اساس آمار قابل اطمینان سایت internetworldstat تعداد کاربران ایرانی  33,200,000 است و همچنین طبق گزارش فوق که به نقل از شرکت فناوری اطلاعات ایران است اطلاعات زیر بدست می آید :

33,000,000   *  75%  =  24,750,000                              تعداد کاربر خانگی

33,000,000   *  25%  =  8,250,000   تعداد کاربر که از محل کار به اینترنت دسترسی دارند

خوب اگر  ممجموع کاربران Dial up  را از ممجوع نهایی تعداد کاربران خانگی  محاسبه کنیم تعداد کاربران اینترنت پر سرعت  بدست می آید

22,745,250           تعداد کاربران خانگی با سرعت 5 کیلو بایت

2,004,750             تعداد کاربران خانگی پر سرعت

اگر فرض کنیم  75% از کاربران با اینترنت پرسرعت روزانه بصورت میانگین یک ساعت و نیم به اینترنت متصل باشند  و  22%  کاربران با اینترنت پرسرعت  بصورت میانگین 3 ساعت  و 3% باقی مانده که کاربران حرفه ای و متخصصین هستند .

طبق  آمار گرفته شده بصورت راندوم از ده نفر کاربران حرفه ی ایران  از سایت واکوپا ، بصورت میانگین 8.5 ساعت این ده نفر روزی از اینترنت استفاده می کنند .

جامعه درصد جامعه از کل ساعت مصرفی  هر فرد در روز ساعت مصرفی  جامعه در روز
1,503,562.5 75% 1.5 2,255,343.75
461,092.5 %22 3 1,383,277.5
6,0142.5 %3 8.5 511,211.25

با توجه به  جدول فوق یعنی روزانه  4149832.5 ساعت کامیپوترهای  روشن هستند و در حال مصرف انرژی !!  حالا اگر از کامپیوترهای که بصورت سرور و پشتیبانی و … روشن می باشند فاکتور بگیریم یعنی  اینکه در ایران روزانه کاربران خانگی اینتر نت پرسرعت فقط روزی 4149832.5 ساعت از اینترنت استفاده می کند . خوب این عدد را داشته باشید .

با توجه به اینکه کامپیوتر ها برای روشن بودن باید از برق استفاده کنند و وسایل جانبی آن هم زمان با روشن شدن کامپیوتر روشن می شود ، اگر توان مصرفی هر کامپیوتر به همراه وسایل جانبی بصورت خوش بینانه چیزی حدود w70 در ساعت باشد بصورت میانگین  (از مقدار های نظیر لامپ در محاسبه خودداری شده است اگر نصف زمان مصرفی در شب باشد یک لامپ کم مصرف به محاسبه باید اضافه شود ) یعنی هر روز مقدار :

290,488,275w

و این عدد برای یک ماه برابر است با :

8,714,648,250w

فقط کاربران پر سرعت اینترنت به دلیل سرعت کم اینترنت انرژی برق مصرف می شود که با اصول کلان و سیاست گزاری های نظام جمهوری اسلامی ایران از جمله اصلاح الگوی مصرف  ، بهینه سازی مصرف انرژی ها و برداشت یارانه مغایرت دارد .

از گرمای  تولید شده  و آلودگی های دیگر از روشن بودن کامیپوترها بگذریم فقط میزان برق مصرفی به دلیل پایین بودن سرعت اینترنت توجه کنید .

حالا اگر متوسط سرعت اینترنت خانگی ایران را 256 بگیریم ،  یعنی برای باز شدن یک صفحه وب با طراحی  استاندارد بصورت میانگین چیزی حدود 11 ثانیه طول خواهد کشید،  ولی اگر این سرعت به یک مگا بایت افزایش یابد سرعت لود صفحه به 3 ثاینه کاهش پیدا می کند . با توجه با این موضوع اگر اعداد را بسط دهیم با یک ضرب و تقیسم ساده متوجه خواهید شد افزایش سرعت چقدر می تواند در کاهش مصرف انرژی و کم کردن آلودگی و بهینه سازی مصرف انرژی موثر است .

آیا با توجه به موضوعات ارائه شده بالا بردن سرعت اینترنت خانگی بدون تغییر قیمت یک اجبار نیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *